AÇIKLAMA

Kadife Dokunurken ham madde liflerinin dokuma yüzeyini belirli uzunlukta kaplayacak şekilde bırakılması ile ona güzel bir görünüş verdiren yumuşak kumaş. Bu kumaş naylon, yün, pamuk rayon veya ipekle dokunur. Eski kadifelerin çoğu ipek ve pamuktan dokunurdu. Atkı ve çözgüsünün ipek ve pamuk olmasına göre de kadifeler değişirdi.

Türk giyiminde asırlar boyunca vazgeçilmez bir kumaş olan kadifenin, Özellikle 15 ve 16. yüzyıllarda Bursa, Bilecik, Aydos’ta en güzelleri dokunurdu. Bursa, ipekli kadifelerin dokuma merkezi olup kumaşlar, dünyanın en değerli giyim eşyalarında kullanılırdı. İstanbul, kadife ticaretinin merkeziydi.

Osmanlılar zamanında her esnaf topluluğunun şeyhi bulunduğu gibi, kadife esnafının da şeyhi vardı. Buna “yiğitbaşı” denirdi. Yiğitbaşılar dokumayı yapan ustalar arasından seçilirdi. Bunların vazifesi kumaşları dokunurken kontrol etmek, kalitesiz malın çıkmasına müsaade etmemek, piyasa araştırması yaparak uygun fiyatı bulmaktı. Kadife dokumanın merkezi sayılan Bursa’da, Cumartesi günleri bu işle uğraşanlar şimdiki Setbaşı denilen yerde toplanırlar, burada ham madde, imalat ve satış piyasaları hakkında aralarında görüşmeler yaparlardı.

Kadife: Temel dokumadaki atkı veya çözgü ipliklerine, gevşek durumda ilave bir atkı ya da çözgü eklenip daha sonra kesilerek havlı (tüylü) bir yüzey kazandırılan dokumalardır

Havlı Dokumalar: Kadife, havlı ve halı gibi tüylü kumaşlardaki havlar özel çözgü iplikleri ile oluşturulur. Gerilmiş bir temel çözgünün üzerine gevşek duran bir hav ya da ilmek çözgüsü gelir. Dokuma işlemi sırasında hav çözgüsü temel çözgünün üzerine kayar ve böylece ilave çözgü ipliklerinin ilmekleri kumaş yüzeyinde kalır.

Düz Kadife: Temel dokuma ipliklerine, düzenli bir şekilde bağlanan ilave ipliklerin, dokuma işleminden sonra kesilerek kumaş yüzüne düzgün bir havlı (tüylü) görünümün sağlandığı tekstil yüzeylerdir.

Fitilli Kadife: Hav atkılarının sürekli olarak aynı çözgü ipliklerine grup halinde bağlanması ve daha sonra bunların kesilmesi ile elde edilen kadifelerdir. Kumaş yüzünde, çizgiler halinde havlı bir görünüm vardır.

NEDEN BİZİ SEÇMELİSİNİZ?

Boteks Perde güncel renk, doku ve desenleri yakından takip eder ve Türk tüketicisine yenilikleri ve moda trendlerini ilk olarak sunmayı hedefler. Alanında uzman ekibimizle sizlere geniş desen ve ürün yelpazesi sunuyoruz.

Sık Sorulan Sorular

  • En az kaç m satın alabilirim ?

    Beğendiğiniz kumaşlar’ dan 1,00 mt den başlıyarak stok miktarınca dilediğiniz metre’ de satın alabilirsiniz.

  • Nasıl Sipariş verebilirim?

    Beğendiğiniz ürünü info@boteksperde.com adresine olarak iletip yada 0555 000 00 00 numaradan arayıp iletebilirsiniz.

  • Siparişim kaç günde gelir?

    Sipariş vermek istediğiniz ürün tarafımıza iletildikten sonra stok durumu mevcut ise 3 iş günü içinde kargoya verilir.

Tavsiye Kumaş Çeşitleri

© Copyright 2018 Boteks Perde Tüm Hakları Sakldır